Uświadomienie dzieci, jak ważne jest mycie i poprawna dezynfekcja rąk
Uświadomienie dzieci że skuteczne oczyszczanie dłoni to podstawa zdrowia i bezpieczeństwa – wie o tym każda dorosła osoba, warto więc rozpowszechniać tę świadomość również wśród najmłodszych. Nauka poprawnego mycia rąk to priorytetowa kwestia zwłaszcza współcześnie, gdy świat zmaga się z pandemią, a zakres transmisji wirusa zależy głównie od dbania o higienę. Zobaczcie, jak ułatwić dzieciom dezynfekcję i sprawić, aby nie była ona przykrym obowiązkiem, a… świetną zabawą. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdźcie sami!
Jak pokazać i uświadamiać dzieci, że mycie rąk ma sens ?
Maluchy mają sporą trudność w zrozumieniu abstrakcyjnych pojęć – z pewnością będą nimi niewidzialne bakterie i wirusy, o których tak często słyszą od dorosłych. I choć rodzice i nauczyciele stale powtarzają, że trzeba myć ręce, to dzieciom ciężko jest pojąć wagę tej czynności i jej prawdziwą istotę. Dlatego, zamiast opowiadać, zademonstrujcie, jak działa mydło. Praktyczne doświadczenia trafią do najmłodszych o wiele łatwiej, niż długa i nudna pogadanka.
Ciekawym pomysłem będzie pokrycie paluszków i wewnętrznej strony dłoni kolorowym brokatem lub inną wielobarwną substancją, którą szybko zmyjecie w kolejnym etapie zabawy. Poproście dziecko, aby dotknęło brudną rączką kartki papieru, Waszej ręki lub zabawki. Ślady pozostawione na tych powierzchniach to symbol drobnoustrojów, tak szybko rozprzestrzeniających się wśród ludzi. Następnie wlejcie do miski ciepłą wodę i mydło.
Niech dziecko włoży do niej rączki i na własne oczy przekona się, jak zabrudzenia znikają ze skóry podczas mycia. To dowód na sens częstego oczyszczania dłoni, a dzięki zabawowej formie maluch zapamięta go na długo.
Podobnie na uświadomienie dzieci zadziałają bajki, kolorowe animacje, piosenki i wierszyki, a także książeczki podejmujące tematykę wirusów. Znajdziecie w nich ciekawe opowiadania, do których Wasze pociechy chętnie powrócą. Występujący w nich bohaterowie wzbudzą sympatię, a maluch utożsami się z ich przygodami. Przystępne przedstawienie trudnych zagadnień ułatwi zrozumienie ważnych kwestii i skłoni do przestrzegania zasad higieny.
Gdy nie ma mydła – dezynfekcja rąk dziecka w przestrzeni publicznej - dozowniki dla dzieci AeroCare Kids
Nie zawsze macie dostęp do kranu i mydła. Jak zatem zapewnić dziecku bezpieczeństwo i perfekcyjną czystość? Rozwiązaniem będą nawilżające chusteczki antybakteryjne lub płyny dostępne w małych pojemnikach. Na szczęście coraz częściej spotkacie też specjalistyczne dozowniki preparatów odkażających. Wskutek pandemii stają się one powszechnym widokiem w obiektach handlowych, usługowych i urzędach. Niestety nie wyglądają one zbyt przyjaźnie, a umieszczony w nich płyn niejednokrotnie zbyt intensywnie pachnie.
Dlatego powstają nowoczesne urządzenia przeznaczone tylko dla najmłodszych. Przykładem niech będą kolorowe stacje do dezynfekcji AeroCare Kids, przedstawiające uśmiechnięte postacie i wyglądające atrakcyjnie, zachęcą do skorzystania. Ważne, aby miały one zautomatyzowany system aplikowania środka odkażającego, aby maluch nie musiał niczego dotykać, a sprzęt samodzielnie dobierał optymalną ilość preparatu. Płyn lub pianka dezynfekująca dla dzieci powinna mieć starannie skomponowany skład i nie może wywoływać dyskomfortu podczas użycia. Musi się łatwo rozprowadzać i szybko wchłaniać, żeby dziecko mogło niezwłocznie wrócić do zabawy.
AeroCare Kids
Kompaktowy wariant wolnostojący
z funkcją bezdotykowej dezynfekcji rąk aerozolem
dzierżawa 119 zł miesięcznie
Urządzenia dezynfekujące dłonie dla dzieci – atrakcyjna forma dbania o higienę
Takie akcesoria odkażające, jak AeroCare Kids powinny znaleźć się w każdym miejscu publicznym, gdzie dzieci narażone są na kontakt z potencjalnie zagrażającą powierzchnią. Jeśli chcecie zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech, zwracajcie uwagę na obecność stacji dezynfekujących w sklepach z zabawkami i ubrankami dla najmłodszych, a także w restauracjach, punktach opieki zdrowotnej i placówkach opiekuńczych.
Świadomość niezbędnych zasad higieny warto wdrażać od wczesnych lat życia – dzięki temu w starszym wieku dezynfekcja i mycie rąk staną się normalnym rytuałem, którego nie trzeba będzie nikomu tłumaczyć.