Jak poprawnie myć ręce - czy wiemy wszystko o dezynfekcji rąk ?
Jak poprawnie myć ręce ? Choć każdy doskonale wie, że mycie rąk to konieczność, niewiele osób potrafi poprawnie wykonać tę pozornie prostą czynność. Bylejakość i pośpiech nie służą higienie, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo oczyszczać dłonie i czemu należy to robić regularnie. Sprawdźcie instrukcje podawane przez sanepid oraz poznajcie skuteczne techniki mycia rąk krok po kroku.
Dlaczego trzeba myć ręce ? A może również dezynfekować ?
To podstawowe pytanie, na które odpowiedź z pewnością wyda się Wam oczywista. Jednak, aby zrozumieć konieczność skrupulatnego mycia według konkretnych wytycznych, warto wspomnieć o zanieczyszczeniach, jakie codziennie trafiają na Wasze dłonie. Każde dotknięcie ogólnodostępnych powierzchni – zwłaszcza w miejscach publicznych – skutkuje osadzeniem na skórze od kilkuset do nawet kilku tysięcy komórek drobnoustrojów!
Bakterie i wirusy pozostaną na rękach, skąd z łatwością przeniesiecie je w okolice ust i nosa oraz oczu. Mogą wywołać zmiany skórne i podrażnienia śluzówki, a także poważniejsze schorzenia – infekcje jelitowe i grypę, a nawet zapalenie wątroby typu A lub Covid-19.
Właśnie dlatego mycie rąk to ważna czynność, o której nie możecie zapomnieć. Pamiętajcie też, że sama woda nie wystarczy. Niezbędne będzie mydło, odpowiedni czas i zastosowanie sprawdzonych technik.
Mycie rąk krok po kroku – instrukcja
Chcąc pozbyć się zanieczyszczeń ze swoich dłoni, należy wybrać przede wszystkim odpowiedni preparat. Mydła antybakteryjne o zaawansowanych właściwościach czyszczących będą najodpowiedniejsze. Wybierając je, zyskacie pewność skuteczności. Stawiajcie na produkty w płynie lub piance aplikowane ze specjalnych dozowników. Z łatwością znajdziecie modele łokciowe, a nawet bezdotykowe, uruchamiane automatycznie, gdy podsuniecie rękę w wyznaczone miejsce. Gdy już nabierzecie odpowiednią ilość preparatu – tyle, żeby wystarczyło na oczyszczenie całych dłoni – wykonajcie następujące ruchy:
– zadbajcie o staranne namydlenie wewnętrznych stron obydwu rąk,
– splećcie palce i rozprowadźcie pianę na całej ich długości – aż do paznokci i pomiędzy palcami,
– nie zapominajcie o umyciu kciuka, nadgarstków i zewnętrznych części dłoni!
Cała procedura powinna trwać około 30 sekund. Ten czas wystarczy, aby pozbyć się 90% drobnoustrojów. To zatem krótka chwila, która decyduje o Waszym bezpieczeństwie i zdrowiu. Następnie ważne będzie dokładne spłukanie mydła oraz osuszenie skóry.
O tym pamiętajcie po umyciu
Czym wytrzeć ręce po umyciu, aby ponownie nie przenieść na nie bakterii? W domu możecie skorzystać z ręcznika – ważne, aby każdy mieszkaniec miał własny! W łazienkach publicznych do dyspozycji będziecie mieli suszarkę i papierowe rolki higieniczne. Co sprawdzi się lepiej? Choć wydaje się, że ciepły podmuch powietrza to najbardziej sterylne rozwiązanie, pamiętajcie, że siła jego działania wywoła ruch powietrza, w którym także krążą drobnoustroje. Ręczniki leżące niedbale na umywalce to również niezbyt trafny wybór. Optymalną higienę zagwarantują jedynie te umieszczone w zamkniętym podajniku – nigdy nie korzystajcie z pierwszego wyjętego arkusza.
Wiele osób zastanawia się, po co myć ręce, skoro zaraz trzeba ponownie dotknąć klamki lub innych elementów wyposażenia. Wychodząc z toalety publicznej, uważajcie zatem, aby nie mieć bezpośredniej styczności z potencjalnie brudnymi powierzchniami. Choć armatura łazienkowa czy drzwi mogą wydawać się czyste, z pewnością pokrywają je liczne bakterie, niweczące trud włożony w dokładne umycie rąk.
Kiedy myć ręce, a może tylko dezynfekować w dozowniku ?
To kolejna kwestia warta uwzględnienia. Czy musicie biec do łazienki za każdym razem, gdy dotkniecie brudnych powierzchni? Bez paniki. Jeśli akurat nie macie pod ręką mydła i wody, uważajcie, aby nie dotknąć okolic twarzy dłońmi pokrytymi bakteriami. Umyjcie je, gdy tylko pojawi się taka sposobność, stosując powyższe wskazówki. Alternatywą są specjalne płyny do dezynfekcji, które – jeśli wybierzecie niewielkie pojemniki – możecie mieć zawsze pod ręką. W miejscach publicznych szukajcie specjalnych punktów, stacji, dozowników gdzie bezdotykowo zdezynfekujecie ręce.